Wirtualne zwiedzanie wystawy „Śladami Pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski” w technice 3d.
Wystawa „Śladami Pamięci” prezentuje bogactwo i różnorodność żydowskiego życia, które istniało na terenie południowej Polski przed Zagładą, zarówno w dużych miastach jak Kraków czy Tarnów, ale również w miasteczkach i wsiach, jak Rymanów czy Wielkie Oczy. Oferuje zupełnie nowatorskie spojrzenie na żydowską przeszłość Polski i posiada szereg unikalnych cech, które odróżniają ją od innych wystaw poświęconych polskim Żydom czy Holokaustowi, prezentowanych w zagranicznych muzeach.
Wystawa powstała jako wynik wieloletnich badań połączonych z drobiazgową dokumentacją fotograficzną, za które odpowiedzialni byli profesor Jonathan Webber oraz fotograf Chris Schwarz. W 2016 roku wystawa została uaktualniona fotografiami amerykańskiego badacza Holokaustu i artysty prof. Jasona Francisco.
Ekspozycja podzielona została na pięć części, odpowiadających różnym zagadnieniom i sposobom przedstawiania tematu. Twórcy starali się w ten sposób uniknąć uproszczeń i stereotypowych uogólnień, zamiast tego tworząc wielowarstwową i wielowymiarową konstrukcję obejmującą cały szereg perspektyw. Pięć sekcji to jednocześnie pięć jasnych idei, pięć dróg, którymi możemy podążać: smutek w obliczu ruin, zainteresowanie autentycznym bogactwem żydowskiej kultury, przerażenie brutalnością procesu zniszczenia, uznanie złożonych problemów związanych z pojmowaniem przeszłości, w których mieści się i zachowanie śladów pamięci i wymazywanie tej pamięci.
Bilet upoważnia do jednorazowego dostępu do wystawy na czas maksymalnie 8 godzin od momentu zalogowania.